Regulace Hazardu v CR
Je připravovaná regulace hazardu v České Republice dobrý nápad?
Stále více se mluví o tom, že se Výherní automaty v České republice zakážou a že jsou Čechy ráj hazardu. To je sice pravda, ale v čem bychom my nebyli první, že? Alarmující je u nás i výskyt lidí závislých na alkoholu, cigaretách a v neposlední řadě na marihuaně a pervitinu. Těžko říct, která ze jmenovaných závislostí je tou nejméně či nejvíce nebezpečnou. Já osobně bych v konkurenci ostatních neviděl hazard nijak černě, co do počtu závislých lidí se nemůže např. s alkoholem v žádném případě měřit co já vím v žádné ze statistik.
Dosavadní průběh ne/regulace
Jak jistě každý ví, my Češi jsme byli odjakživa národ velice mazaných a bystrých lidí, kteří ještě před uvedením zakazujícího zákona v platnost už měli připravenu minimálně jednu cestičku hezky pěkně okolo. A výjimkou není ani Výše zmíněná regulace. Jak se postupem času vzvýjela regulace hazardu?
- Po dlouhé bitvě měst a obcí se státem o regulaci počtu kusů a míst provozujících VHP – výherních hracích přístrojů(neplést s VLT, viz níže), která nakonec skončila “vítězstvím” měst v podobě povolení tzv. místních vyhlášek přišli páni nahoře s už předem připravenou taktikou. Namísto VHP začalo ministerstvo financí SAMO bez povolení měst umísťovat do heren tzv. VLT – Videoloterijní terminály. Nejen, že města tímto přišla o značnou částku do svých rozpočtů, kterou provozovatelé VHP každý měsíc odváděli do městské kasy, ale opět ztratila jakoukoli možnost regulovat trh z hazardem. Počet přístrojů kontrolovalo ministerstvo financí a není mi znám jediný případ, kdy by bylo proti umístění jakéhokoli výherního zařízení do herny, ať už se jednalo o VLT, ruletu, kostky nebo elektronický blackjack. Povinná loterijní daň tedy končila v kase státu a díky vylobbovaným způsobům nakládání s těmito penězi jich tam nikdy nedorazil plný počet.
- Městům se samozřejmě tato nově nastavená správa poplatků nelíbila, a tak se dala do boje znovu. Tentokrát ale musela do žádosti o regulaci zapojit i Videoloterijní terminály a vícemístná zařízení, jako jsou rulety. Výsledkem byla opět částečná výhra měst v podobě místních poplatků za umístěný přístroj. Ale pro provozovatele to byla po zavedení 20% daně z loterií opět další rána pod pás, kterou mnoho z nich těžce rozdýchávalo. Na veškeré tyto války mezi městy a ministerstvem financí, kdy každý si chtěl ukrojit kousek svého koláče doplatil vždy jen provozovatel, kterému se položky strhávané z hrubých tržeb jen násobily.
- Nevím, jestli peníze do státních a městských kas od provozovatelů heren mají jinou váhu, nežli ostatní, ale světe div se, boj neskončil. Města začínají přijímat nové vyhlášky o úplném vymýtění automatů z provozoven na celém svém území. Tím ale dávají v šanc svůj příjem do rozpočtu jak jich samých, tak státu. Rádoby všeumělové páni radní, kteří nevědí o automatech vůbec nic a nedivil bych se, kdyby si za vhozené peníze chtěli v terminálu objednat kávu, nebo koupit rohlík opět začínají rozjíždět kolo polopravd a mýtů, převážně z agentury J.P.P. (jedna paní povídala) a nevědí, jak nedozírné následky může jejich rozhodnutí pro stát i město znamenat.
Kam tohle všechno může dojít a má regulace vůbec cenu?
Jak jsem již zmiňoval na začátku příspěvku, v každém zákoně je trhlina a chytří lidé toho dokážou chytře využít. V susedním Polsku totiž je již připraveno tisíce nových terminálů pro český, regulovaný trh postavených na trochu jiné bázi, která si se zákonem hravě poradí. Jde totiž o automaty, kde po každé výhře dostane hráč jednoduchou otázku typu hlavní město ČR, a výhra je mu připsána až po jejím zodpovězení.
Ptáte se, jak se tyto automaty liší od VHP, nebo VLT?
Liší se v tom nejdůležitějším, a to je způsob, jakým na ně nahlíží zákon. Od momentu položení otázky se totiž nejedná o loterii, ale o KVÍZ!! A z her, jako je kvíz NEMUSÍ provozovatel odvádět žádnou loterijní daň, ani místní poplatek za umístění VHP nebo VLT na území města, pouze zaplatí samozřejmou daň z příjmu. Tyto výhody samozřejmě půjdou na ruku provozovateli, nikoli státu nebo obcím, které o své peníze přijdou nadobro a s rukou v dlaních budou páni radní shánět lepidlo na díry v rozpočtu a vzpomínat na fondy z tak nenáviděných heren.
Citace z Aktuálně.cz:
Obcházení zákazu
Některé podniky, kterým bylo provozování herních automatů zakázáno, se pomalu začínají zařizovat po svém. “Na Ostravsku se již objevilo několik set automatů, které hru prokládají kvízovou otázkou. Jsou tedy brány jako spotřebitelská hra a nepodléhají místním vyhláškám,” upozorňuje Andrej Čírtek.
Stát v tomto případě tudíž nemá možnost dohledat přesný počet těchto automatů ani to, kolik do nich bylo vloženo. Přichází také o daně. Na majitele těchto automatů se vztahuje pouze daň z příjmů.
Jsem sám zvědav, kde tenhle Kocourkov jednou zkončí a kdy si stát konečně uvědomí, že jakýkoli zásah do svobodného rozhodování občanů je nad jeho síly.